بهترین روش های پاکسازی پوست صورت به همراه مراحل و تفاوت آن ها

انتشار 18 بهمن 1402
مطالعه 9 دقیقه

پاکسازی صورت از جمله مواردی است که توسط پزشکان، متخصصان، بیوتی اینفلوئنسرها ( بیوتی اینفلوئنسر یعنی چه کسانی !؟ این افراد بیشتر در مورد آرایش، آموزش آن و همچنین معرفی محصولات زیبایی و بهداشتی در این زمینه فعالیت می کنند. این افراد توانسته اند به خوبی در بین مردم محبوب شوند ) توصیه می شود.

 • منظورمان از پاکسازی پوست چیست!؟

 • پاکسازی صحیح و اصولی به چه شکلی انجام می‌شود !؟

 • چه راه‌ هایی برای این پاکسازی پوست وجود دارد !؟

این سه سوال مبحث اصلی ما است. پس اگر پاسخ این سوالات را می خواهید با ما همراه باشید.

منظور از پاکسازی پوست چیست؟

پاکسازی یک واژه ی عمومی برای ترکیبی از کار هاست که برای مراقبت از پوست انجام می شود.

این کارها سه هدف اصلی را دنبال می کنند :

 1. ‌اگزفولیشن (exfoliation) یا برداشت سلول های مرده

 2. ‌پاکسازی چربی ها، آلودگی ها و مواد اضافی روی پوست

 3. ‌کمک به پوست با تغذیه، آب رسانی یا بهبود خون رسانی

 پاکسازی پوست

به توضیح هر یک از این اهداف می پردازیم :

اگزفولیشن (exfoliation) یا برداشت سلول های مُرده

سطح پوستمان از سلول‌ های مرده یا لایه‌ی شاخی تشکیل شده است. این لایه ی شاخی در سطحی‌ ترین بخش اپی‌ درم پوستمان قرار گرفته‌اند. وظیفه‌ی سلول‌های شاخی محافظت از پوست بدنمان است و اولین خط دفاعی بدن در برابر عوامل بیماری‌ زا محسوب می‌شوند.

به طور معمول بدنمان هر سی روز یکبار تمام سلول‌های لایه شاخی را حذف و سلول‌های جدیدی جایگزین آن ها می‌کند. اما گاهی اوقات این سلول‌های مرده روی پوست ما تجمع می‌ کنند و جمع می شوند.

برداشت سلول‌های مرده یا اگزفولیشن به ما کمک می‌ کند که پوست شاداب‌ تر و درخشان‌ تری داشته باشیم.مشکل اگزفولیشن و یا برداشت سلول های مرده این است که اگر به شکل اصولی و صحیحی صورت نگیرد، باعث التهاب پوست شما می‌شود.مثلاً در گذشته (و حتی امروزه) افرادی هستند که پوست خود را با کیسه‌های ضخیم آبی رنگ و سفیدآب می‌سابند. بعد هم که صورت‌شان گل می‌اندازد احساس می‌کنند که حسابی پوست خود را پاکسازی کرده‌اند.

اما آن گل انداختن و قرمزی پوست، در واقع نشانه‌ی التهاب پوست است و التهاب یکی از عواملی است که باعث سریع تر شدن پیری پوست و ظهور علائم پیری مثل چروک های عمیق می‌شود.پس هدف برداشت سلول های مرده این است که همزمان با برداشت سلول‌های مرده‌ی اضافی، باعث التهاب پوست شما به هیچ عنوان نشود.

پاکسازی چربی ها و آلودگی ها

روی پوست ما را به طور طبیعی چربی هایی می پوشانند که بسیار هم ضروری و مفید هستند. و حتی خواص ضد میکروبی دارند.در برخی از افراد این چربی‌ها روی پوست جمع می شوند. منافذ پوستی شما را می‌بندند و باعث آکنه و یا جوش می‌شوند.

پاکسازی‌ می‌تواند چربی‌ های اضافی صورت شما را حذف کند. علاوه بر این موضوع آلودگی‌ها و آلاینده‌ هایی هستند که به طور روزمره با آن‌ها در تماس هستید، روی پوست شما می‌نشینند و باعث التهاب، بسته شدن منافذ و مشکلات دیگر می‌شوند.

مشکل محصولات پاکسازی پوست که روی حذف چربی‌ های اضافی تمرکز دارند این موضوع است که مصرف کنندگان گاهی به شکل افراطی از این محصولات استفاده می‌کنند. یادتان نرود که چربی‌ ها برای حفظ سلامت پوست شما ضروری هستند. استفاده‌ ی نادرست و بیش از حد یا افراطی از اسکراب‌ها یا لایه‌بردار ها نه تنها به پوست شما کمک نمی‌کند؛ بلکه به پوست تان آسیب هم می‌ زند.

کمک به پوست با تغذیه، آب رسانی و بهبود خون رسانی

انواع روش‌های پاکسازی پوست معمولاً شامل مواردی مانند بخور دادن یا ماساژ صورت هستند که خون رسانی به پوست را بهتر می کنند.ماساژ علاوه بر بهبود خون‌رسانی می‌تواند باعث آزادسازی عوامل ضد پیری و ضد التهابی از سلول‌های پوستی شود. حتی در تحقیقی مشاهده شد که ماساژ پوست سر می‌تواند از ریزش موی سر جلوگیری کند.

استفاده از کرم‌های مخصوص و لوسیون نیز معمولاً در روش‌ های پاکسازی پوست دیده می‌شوند. این محصولات با آب رسانی، تغذیه ی پوست، ویتامین‌ رسانی باعث بهبود رنگ، بافت و حتی قوام پوست می‌شوند.

روش‌های پاکسازی پوست

تا به این جا متوجه شدید که اساس تمامی روش‌های پاکسازی یکسان است. آنچه بین این روش‌ها تفاوت ایجاد می‌کند، ابزار و مواد استفاده شده و همینطور مراحل پاکسازی پوست است. به طور کلی می‌توانید انواع روش‌های پاکسازی پوست را در سه دسته تقسیم کنید :

روش‌ های خانگی

این روش‌ها را می‌توانیم خودمان در خانه انجام دهیم. روتین‌ ها یا برنامه‌های بسیاری برای انجام این کار در خانه در اینترنت وجود دارد. این روش‌ها معمولاً موجب پاکسازی سطحی پوست می‌شوند.

روش‌ های آرایشگاهی

این روش‌ها در آرایشگاه‌ ها، مراکز سلامت پوست یا اسپاها ( اسپا یک محل مناسب برای آب درمانی است که معمولاً از آب های معدنی و یا آب دریا برای این منظور استفاده می کنند. ) انجام می‌شوند. معمولاً در آن‌ها از دستگاه بخور مخصوص، کرم‌های خاص و ماساژ استفاده می‌شود.

پاکسازی حاصل از این روش‌ها معمولاً قوی‌ تر از پاکسازی در خانه است که در آن جا پاکسازی سطحی پوست بود اما باز هم هردو به پاکسازی عمیق نمی‌رسند.

روش‌ های کلینیکی

این روش‌ ها باید توسط متخصص پوست یا تکنسین‌های دارای مدرک بهداشت و درمان (مانند پرستاری) انجام شود. روش‌ های کلینیکی باعث پاکسازی عمیق پوست تان شده و با شیوه‌های مختلف انجام می‌شوند. پس پاکسازی عمیق پوست با روش های کلینیکی است.

پس تفاوت اصلی روش‌های غیرکلینیکی و کلینیکی در این است که روش‌ های کلینیکی ابزارها و موادی استفاده می‌شوند که استفاده از آن‌ ها تنها برای پزشکان و کادر درمانی مجاز است.

این روش‌های پاکسازی پوست نباید در محیط خارج از مطب یا کلینیک انجام بشوند؛ در غیر این صورت خطرناک‌ هستند و برای فرد مسئول پیگرد قانونی خواهد داشت.

مراحل انجام پاکسازی پوست صورت

پوست سالم، صاف و یکدست بخشی از زیبایی طبیعی چهره محسوب می‌شود که رسیدگی به سلامت آن امری مهم است. این روز‌ها با توجه به عوامل مختلف خارجی مانند آلودگی هوا، غذای ناسالم، استرس و یا مصرف برخی از دارو‌ها، ممکن است پوست صورت دچار تغییراتی مثل به وجود آمدن انواع جوش‌ها، تیرگی و کدر شدن پوست، به وجود آمدن لک‌های پوستی و غیره شود. پاکسای پوست صورت یکی از مهمترین اقدامات مراقبتی پوست است که توصیه شده توسط پزشک متخصص پوست نیز می‌باشد. انجام مراحل پاکسازی پوست با دقت و بصورت اصولی می‌تواند به خوبی سلامت پوست را تأمین کند. در ادامه نحوه انجام پاکسازی پوست و همچنین مراحل پاکسازی پوست را بررسی خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

روش‌های آرایشگاهی و خانگی

روش‌های پاکسازی پوست در آرایشگاه‌ها و خانه معمولاً شامل یک یا چند مورد زیر می شوند :

 • ‌ماساژ

  بهبود خون رسانی، پیشگیری از روند پیری پوست، ریلکس کردن

 • ‌بخور

  بهبود خون‌رسانی، آب‌رسانی

 • ‌برداشت سلولهای مرده یا اگزفولیشن

  به کمک اسکراب ها، لایه بردار های شیمیایی یا ابزارهایی مانند درمارولر

 پاکسازی پوست

‌پاکسازی پوست از آلاینده ها و چربی های اضافه با استفاده از شوینده های مختلف و محصولات لایه بردار

 • ‌ماسک صورت برای پاکسازی، ویتامین رسانی و آبرسانی به پوست

 • ‌استفاده از لوسیون ها و کرم های مفید برای آبرسانی و تغذیه پوست

مزیّت روش‌های آرایشگاهی و خانگی در وهله‌ ی اوّل، لذت بخش و آرامش بخش بودن آن ها است. افزایش خون رسانی، تحریک تولید سلول‌های جدید، تحریک کلاژن سازی و یکسان سازی رنگ پوست از دیگر مزیت‌های این روش است.

به طور کلی روش‌ های خانگی و آرایشگاهی نمی‌توانند موجب پاکسازی عمیق شوند. در واقع خیلی بهتر هم هست که به پاکسازی عمیق منجر نشوند. چرا که پاکسازی عمیق نیازمند توجه، اصول خاص و مراقبت است که اگر به درستی رعایت نشوند به پوست شما آسیب خواهند رساند و اگر درست رعایت شوند بسیار هم مفید هستند.

در مورد پاکسازی آرایشگاهی حتماً اطمینان حاصل کنید که فرد مسئول از تجربه‌ و مهارت کافی برخودار باشد. ایجاد قرمزی و یا التهاب، زخم یا اسکار و انتقال عفونت از جمله خطراتی هستند که در مورد پاکسازی آرایشگاهی افراد را تهدید می‌کنند. پس حتماً در وهله ی اول مطمئن شوید که پوست تان را به دست فرد با مهارتی می سپارید.

ماشین‌ های بخور و ابزار غیر استریل می‌توانند باعث افزایش باکتری‌ های روی صورت و ایجاد آکنه و یا جوش شود. پس برای پاکسازی آرایشگاهی حتماً به مراکز معتبر و افراد مطمئن و مجرب مراجعه کنید.

پاکسازی پوست به شکل خانگی می‌تواند یکی از بخش‌ های برنامه‌ی روزمره ( روتین ) مراقبت از پوست شما باشد. اما حواستان به این توصیه‌ها باشد:

 • حتماً از آب ولرم استفاده کنید. آب داغ باعث قرمزی یا التهاب و تحریک پوست شده و آب سرد هم اثرات نرم کنندگی آب ولرم را ندارد.

 • ابزار و مواد مورد استفاده تان را به دقّت انتخاب کنید. این محصولات معمولاً مطابق با نوع پوست افراد ساخته می‌شوند. مثلاً اگر شما پوست خشکی دارید نباید از کرم‌ های پاکسازی مخصوص پوست های چرب استفاده کنید. ژل‌ های پاکسازی اکثراً اثرات بهتری از کرم‌های پاکسازی پوست دارند.

دوبار پاکسازی کنید

اگر شما هر روز آرایش می‌کنید، در محیط‌ های آلوده مشغول به کار هستید یا پوست چربی دارید، دو بار پاکسازی را انجام بدهید. بار اول برای پاک کردن آرایش تان، آلودگی و چربی‌ها و بار دوم برای اگزفولیشن و برداشتن سلول‌های مرده ی پوست تان.

از پاک کننده‌ های اسیدی نترسید. این پاک کننده‌ها باعث یکدست کردن رنگ پوست و لایه برداری پوست می‌شوند. حتماً محصولی را بخرید که برای استفاده روزمره تان هم مناسب باشد.

پاکسازی عمیق را فقط یکبار در هفته انجام بدهید

این کار را می‌توانید در خانه انجام بدهید؛ مثلاً با استفاده از لایه بردارهای شیمیایی حاوی لاکتیک اسید ده درصد. ولی ما توصیه می‌کنیم که برای پاکسازی عمیق و اصولی به کلینیک های مربوطه مراجعه کنید.چرا که همانطور که گفتیم اندکی خطرناک است و باید به دست متخصص این کار انجام بشود.

اسکراب پوست را بعد از شست و شو انجام بدهید

اسکراب‌ها کار برداشت سلول‌های مرده را انجام می‌دهند. شما اوّل باید صورت خودتان را از آلودگی‌ ها و چربی‌ های اضافی پاک کنید تا اسکراب بتواند اثر خود را خوب بگذارد.

اصلاً عجول نباشید و عجله نکنید. پوست تان را نسابید و از پاکسازی پوست خودتان لذت ببرید.

روش‌ های کلینیکی پاکسازی پوست

در طول پاکسازی کار های زیر روی پوست شما انجام خواهد شد :

 • تمیز کردن پوست تان با استفاده از شوینده‌ های حرفه‌ ای

 • برداشت لایه‌ی شاخی با استفاده از روش‌ های مختلف بستگی دارد به شرایط پوست تان‌.

 • ماساژ حرفه‌ای و استاندارد پوست برای تحریک کلاژن سازی و بهبود خون رسانی

 • لایه برداری برای بهتر کردن اثرات درمانی

 • استفاده از ماسک‌ های درمانی و زیبا کننده مناسب مانند ماسک لیفتینگ ( یا همان سفت کننده )، روشن کننده، آب‌رسان و …

تفاوت های پاکسازی کلینیکی با پاکسازی خانگی و آرایشگاهی

پاکسازی پوست صورت یکی از راهکارهای ساده و ارزان و در عین حال موثر و شگفت انگیز برای حفظ شادابی و جوانی پوست است. در ادامه با تفاوت های پاکسازی کلینیکی، خانگی و آرایشگاهی آشنا می شویم.

 پاکسازی پوست

پاکسازی کلینیکی

 • تهیه مواد استفاده شده در کلینیک به نسخه یا مدرک پزشکی نیاز دارد.

 • ابزارهای کلینیکی بسیار گران‌قیمت و پیشرفته هستند.

 • پاکسازی با استفاده از وسایل استریل شده در محیط استریل صورت می‌گیرد.

 • فرد انجام دهنده‌ ی پاکسازی پزشک یا تکنسینی است که مدرک بهداشت و درمان (مانند پرستاری) دارد.

 • اثرات پاکسازی قوی است و ماندگاری بالایی خواهد داشت. تعداد جلسات پاکسازی در سال محدود است.

 • هزینه متوسط خواهد بود.

پاکسازی خانگی و آرایشگاهی

 • از مواد گیاهی طبیعی و یا مواد شیمیایی ضعیف استفاده می‌شود.

 • ابزارها غیرتخصصی و کاملاً معمولی هستند.

 • محیط و ابزار معمولاً استریل نیستند و خطر انتقال بیماری ها و باکتری وجود دارد ( بیشتر در مورد روش‌های آرایشگاهی نه خانگی )

 • فرد انجام دهنده‌ ی پاکسازی معمولاً تنها دوره‌های کوتاه مدت مراقبت از پوست را گذرانده است و تجربه پزشکی هم ندارد.

 • اثرات پاکسازی ضعیف و ماندگاری آن هم کم است. باید به صورت روزمره یا با فواصل نزدیک انجام بشود.

 • هزینه کمتر از پاکسازی کلینیکی است.

پایگاه خبری طوطیانیوز را در تلگرام دنبال کنید.
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

نظرات و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
سابمیت مقاله چیست؟
سابمیت مقاله چیست؟
آموزش گام به گام نحوه سابمیت مقاله در مجلات ISI (آی اس آی)
آموزش گام به گام نحوه سابمیت مقاله در مجلات ISI (آی اس آی)
مراحل سابمیت مقاله
مراحل سابمیت مقاله
چاپ فوری مقالات علمی پژوهشی
چاپ فوری مقالات علمی پژوهشی
پذیرش و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی
پذیرش و چاپ مقاله در مجلات علمی پژوهشی داخلی
پذیرش تضمینی مقاله علمی پژوهشی
پذیرش تضمینی مقاله علمی پژوهشی
پذیرش و چاپ مقاله علمی پژوهشی در کمترین زمان
پذیرش و چاپ مقاله علمی پژوهشی در کمترین زمان
چاپ مقاله در مجله (ISI, SCOPUS, ISC, PUBMED و علمی پژوهشی) معتبر+ صفر تا صد+ ویدئو آموزشی
چاپ مقاله در مجله (ISI, SCOPUS, ISC, PUBMED و علمی پژوهشی) معتبر+ صفر تا صد+ ویدئو آموزشی
پذیرش و چاپ مقاله در مجلات خارجی ISI، SCOPUS، PUBMED، ISC
پذیرش و چاپ مقاله در مجلات خارجی ISI، SCOPUS، PUBMED، ISC
مراحل اکسپت مقاله
مراحل اکسپت مقاله
اکسپت فوری مقاله برای دوره دکتری
اکسپت فوری مقاله برای دوره دکتری
اکسپت فوری مقاله علمی پژوهشی
اکسپت فوری مقاله علمی پژوهشی
برای چاپ کتاب و تبدیل پایان نامه تان به کتاب با سرعت نور کلیک کنید!
برای چاپ کتاب و تبدیل پایان نامه تان به کتاب با سرعت نور کلیک کنید!
قیمت استخراج مقاله از پایان نامه
قیمت استخراج مقاله از پایان نامه
استخراج مقاله از پایان نامه ارشد و دکترا + پاورپوینت آموزشی
استخراج مقاله از پایان نامه ارشد و دکترا + پاورپوینت آموزشی
تبدیل پایان نامه به مقاله آی اس آی
تبدیل پایان نامه به مقاله آی اس آی
هزینه تبدیل پایان نامه به کتاب
هزینه تبدیل پایان نامه به کتاب
تبدیل پایان نامه به مقاله!
تبدیل پایان نامه به مقاله!
محاسبه آنلاین هزینه چاپ کتاب
محاسبه آنلاین هزینه چاپ کتاب
استخراج فوری مقاله از پایان نامه برای مجلات ISI
استخراج فوری مقاله از پایان نامه برای مجلات ISI
مراحل چاپ کتاب با بهترین کیفیت
مراحل چاپ کتاب با بهترین کیفیت
هزینه استخراج مقاله ISI از پایان نامه
هزینه استخراج مقاله ISI از پایان نامه
تبدیل پایان نامه به مقاله علمی پژوهشی
تبدیل پایان نامه به مقاله علمی پژوهشی
تعرفه نگارش مقاله از پایان نامه
تعرفه نگارش مقاله از پایان نامه
چگونه پایان نامه را به کتاب تبدیل کنیم؟
چگونه پایان نامه را به کتاب تبدیل کنیم؟
پایان نامه خود را چگونه به مقاله تبدیل کنیم؟
پایان نامه خود را چگونه به مقاله تبدیل کنیم؟
نحوه محاسبه هزینه چاپ یک کتاب
نحوه محاسبه هزینه چاپ یک کتاب
گام به گام مراحل چاپ کتاب
گام به گام مراحل چاپ کتاب
مراحل تالیف کتاب و به چاپ رساندن آن
مراحل تالیف کتاب و به چاپ رساندن آن
محاسبه آنلاین هزینه چاپ کتاب در چند ثانیه
محاسبه آنلاین هزینه چاپ کتاب در چند ثانیه